Certyfikaty SSL

Certyfikaty SSL (Secure Socket Layer) są mechanizmem zapewniającym bezpieczeństwo i ochronę witryn internetowych  oraz gwarantują zachowanie poufności danych, które przesyłane są drogą elektroniczną. Całkowite bezpieczeństwo jest wynikiem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikaty SSL rejestrowane na konkretną nazwę domeny, obejmują wiadomości o np. właścicielu domeny, jego adresie. Dane zabezpieczone są kryptograficznie, tzn. przekazywanie informacji odbywa się w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem, zatem nie można ich samodzielnie zmieniać.


Certyfikaty SSL są nieodzownym elementem wszystkich podmiotów udostępniających swoje usługi za pośrednictwem Internetu, a także sieci lokalnych. Dzięki nim zapewnione zostają:
- bezpieczeństwo – szyfrowanie połączeń, bezpieczne udzielanie danych osobowych,
- wiarygodność – poświadczają tożsamość strony www oraz serwerów w Internecie,
- zaufanie – uwierzytelniają usługi zgodne ze światowymi standardami.
Certyfikat SSL łatwo rozpoznać na stronie internetowej poprzez pojawianie się kłódki w adresie strony internetowej, która zawiera „https://” w przeglądarce. Certyfikat SSL wykorzystuje się, aby:
- zapewnić lepszą ochronę danych użytkowników, którzy przysyłają je za pomocą formularzy na stronach internetowych,
- zwiększyć sprzedać na stronach internetowych, dzięki budowaniu zaufania wśród użytkowników,
- zapewnić bezpieczeństwo korespondencji mailowej,
- zwiększyć bezpieczeństwo składanych zamówień w sklepach internetowych,
- zapewnić tajność, poufność przesyłania danych przez przeglądarkę,
- ukazać informację o zabezpieczeniach na stronach internetowych.
Większość firm, w których zakupić możemy taki certyfikat SSL oferuje również bezpłatną instalację certyfikatu na dowolnym serwerze, bez obowiązku posiadania serwera internetowego na stronie danej firmy.


Abonament roczny takiego certyfikatu waha się od zaledwie 39 zł. rocznie, aż po 3799 zł. Oczywistym jest fakt, że certyfikat za 39 zł. Będzie odpowiednim dla osób prywatnych, do tzw. użytku domowego. Certyfikaty droższe zawierają więcej zabezpieczeń i używane są w instytucjach, np. bankach.

Menu